Jdi na obsah Jdi na menu
 


Yokširský teriér

29. 2. 2008

Yorkšírský teriér

Yorkšírský teriér se v současné době řadí k těm nejpopulárnějším a nejčastěji chovaným společenským psům. Díky svému roztomilému vzhledu a malému vzrůstu se stal tak oblíbeným luxusním plemenem, chovaným v bytě, že se s ním můžeme setkat takřka všude. Tento malý psík je velmi energický a houževnatý, temperamentní a sportovně založený.

Historie

Yorkšírský teriér původně patřil ke psům chovaným anglickou chudinou. V 11. století platil pro poddané v Anglii zákaz lovu a dokonce i zákaz chovu velkých loveckých psů. Z toho důvodu vyšlechtili horníci z oblasti West Riding v hrabství Yorkshire malého robustního psíka, který uměl chytat krysy a potkany a příležitostně lovil i králíka. Na vzniku yorkšírského teriéra se patrně podíleli nízkonozí skotští teriéři. O jeho dlouhou hedvábnou srst se pravděpodobně zasloužil maltézáček. Původní poslání yorkšírského teriéra nebylo právě lehké. Doprovázel horníky do šachet a v přádelnách působil jako krysař. Angličtí dělníci pořádali pro své psy dokonce i zápasy s krysami. Přerod u yorkšírského teriéra z pracovního v luxusního psa se udál koncem 19. století. Tehdy se stal mazlíčkem dam z vyšší společnosti. Ve všeobecné povědomí vešel na počátku šedesátých let 20. století a dodnes se těší stále rostoucí oblibě.

 Popis

Yorkšír je živý, inteligentní teriér, s dlouhou, rovnou srstí, která je od špičky nosu až ke konci ocasu rozdělena pěšinkou. Tělo je kompaktní, dobře propracované, vyjadřuje sebevědomí a temperament. Ideální hmotnost je mezi 1800-2800g, nicméně chovný pes by neměl vážit méně než 2000g. Standardem povolená váha je až do 3200g. Ideální váze nejlépe odpovídá výška 20-24 cm. Stavba těla je pevná a krátká. Velmi důležitá je hřbetní linie, která musí zůstat rovná i za chůze. Přední i zadní končetiny jsou rovné a pevné, zadní kolenní kloub musí mít správné zaúhlení, které ovlivňuje pohyb psa. Tlapky jsou uzavřené, přední o něco větší než zadní. Psi se správným pigmentem mají černé drápky. Ocas je kupírovaný (není podmínkou) a nesený vzpřímeně. Hlava je poměrně malá a plochá , čelo nesmí být příliš výrazné. Oči jsou středně velké, tmavé a lesklé, s živým,inteligentním výrazem. Oční víčka musí být tmavě pigmentovaná. Poměrně malé uši jsou vztyčené, ve tvaru obráceného V a velikostí odpovídají celkové velikosti psa. Skus by měl být nůžkový, ale někdy je tolerován i zkus klešťový. Jedním z nejdůležitějších znaků tohoto plemene je srst, která je u mladších psů střední délky, ale u starších jedinců je vyžadována srst dlouhá až na zem. Měla by být lesklá rovná a hedvábná, v žádném případě nesmí být vlnitá. Barva srsti je ocelové modrá, srst na hlavě a na hrudi má světle zlaté pálení, které je i na končetinách.

 Charakteristika a péče

Živý, inteligentní výraz očí tohoto malého psíka vypovídá mnoho o jeho povaze. I přes svůj malý vzrůst a nevinný vzhled je to velice ostrý, živý, odvážný a vždy ostražitý pes. K neznámým lidem se chová poněkud nedůvěřivě a odtažitě, ale svého pána miluje nadevše. Je to oddaný psík, který ochotně a rád doprovází svého majitele všude, kam se hne. Spokojí se i s nošením v košíčku nebo speciální tašce, jen když může být na blízku tomu svému člověku. Yorkšírský teriér rozhodně nepatří mezi zrovna nejposlušnější. Tento malý psík je velice tvrdohlavý, proto musí být jeho výchova pečlivá a důsledná. Přestože patří mezi nejmenší psí plemena světa, miluje pohyb a dovádění, a proto je i vhodným účastníkem závodů agility a jiných psích sportů. Pravidelný pohyb je pro toto plemeno velmi důležitý, už jen proto,že mají sklon k tloustnutí. Yorkšírský teriér je poměrně robustním a odolným plemenem, které není nijak přecitlivělé, nebo přehnaně náchylné k onemocněním. Údržba srsti je velice náročná. Krásná lesklá srst sahající až k zemi, jakou vídáme u výstavních psů je výsledkem dlouhých hodin péče a vyžaduje mnoho trpělivosti jak od psa, tak od jeho majitele. Základem péče o srst je pravidelné pročesávání a kartáčování. K dosažení co největší délky je třeba srst psa balíčkovat.

Chov

Štěňata, kterých ve vrhů nebývá mnoho ( v průměru asi 3) se vždy rodí černá. Zlatavé pálení se začíná objevovat až později. Komu nevadí poměrně náročná úprava srsti, pro toho je yorkšírský teriér opravdu zábavným, přítulným a hravým společníkem.

Zajímavosti:

Země původu:Velká Británie
Klasifikace FCI:Standard č.190
  • Skupina 3: Teriéři
    • Sekce 4: Toy teriéři
Hmotnost:do 3,1 kg
Výška v kohoutku:20 - 24 cm
Barva:
  • ocelové modrá s tříslovým pálením

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

fuj

(anita, 27. 4. 2012 18:31)

fuuuuuuuuuuuuujjjjjjjjj co to je za hnusnou krysu?

Dobrý Den

(LadyLilien, 27. 8. 2010 21:07)

...Já Si Pořídila Yokšírka Má 8 Tyden Ale Je Tak Malinká Že Se Bojím Že Má Min.O Stravu To Jako Nejde Papá Krásně.Popravdě Ste Mě Vyděsily Stim Že Mě Muže Vyrust Křiženec :-( A 8000 V.....To By Mě Moc Mrzelo :-(.Pač Vubec Nevypadá Jak Na Fotce Co Ukazujete.Je Mrnavá A Nemá Tolik Chlupu :-)(Míněno Yokr...Štěnátko Foto..Tak Vypadá Yok... Štěně)Ale Zas Podle Chování Uplně Moje Lady .-)No V Pondělí Podle Domluví Dostanu Papíry Tak Uvidíme:-)Ale Moje Lady Je Opravdu Strašně Malá.A Vubec Nemá Tak Dlouhy Chlupy.Juj Ted Budu Stresovat Do Pondělí :-)

nemoce

(Romana, 29. 7. 2010 18:20)

jak jsou často nemocní a jaký mají vlastně nemoci

dekujiiii

(aniisek, 3. 2. 2010 17:40)

moc moc diky za tento referat mla jsem ve skole mit referat o yorksirakovi tak sem si vytiskla tento moc moc ti dekuji dosala jsem z toho 1 no vlastne ty si tu jednicku dostala faaakt mooc dikes

hezky jste to popsali

(kamila dvořáková, 6. 3. 2009 9:02)

máte to hezký .....já jsem tu z toho důvodu že dělam referát o yokšírském teriérovy a tak sem si našla toto ale je na tom blbý to že je to moc ale moc dlouhé tak já končim du psát referát který má být dlouhý 2až3str.ahoj

yoksirsky terier

(vaclav chvala, 1. 12. 2008 19:32)

miluji yoksirsky teriery vcera jsem jednoho dostal k narozeninam